OSP KSRG w Świdniku Dużym Pierwszym to czynnie działająca jednostka w powiecie lubelskim. Cieszy się pozytywną opinią w regionie. Powstała w 1926 roku i od lat powojennych działa nieprzerwanie do teraz.
Posiadamy samochody ratowniczo-gaśnicze GBARt 3,0/32 Scania P360 4X4 o numerach operacyjnych 339[L]90, SLOp Honker Tarpan 339[L]91, GLBM 0,3/0,5 VW Crafter 339[L]92 oraz quad Polaris.
Sekcja bojowa składa się z 26 strażaków posiadających niezbędne przeszkolenia.
Ponadto oprócz działalności ratowniczo-gaśniczej jednostka OSP otworzyła na początku 2024 roku drużynę młodzieżową chłopców. Bierzemy corocznie udział w wydarzeniach państwowych: Uroczystości Konstytucji 3 Maja oraz Święta Niepodległości 11 listopada. W kościele parafialnym bierzemy czynny udział podczas świąt Triduum Paschalnego, w procesjach rezurekcyjnych oraz Bożego Ciała, a także innych wydarzeniach. Corocznie uczestniczymy w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym oraz powiatowym reprezentując Gminę Wólka z dużymi sukcesami, tj. w 2016 zajmując 1 miejsce w powiecie lubelskim. Na szczeblu gminnym od kilkunastu lat osiągamy niezmiennie pierwsze miejsca.
Wspieramy lokalną społeczność w organizacji i zabezpieczaniu imprez, tj. dożynki, festyny, szkolenia, pikniki szkolne (Dzień Dziecka), wydarzenia kulturalne. Kilkukrotnie braliśmy udział w licytacjach charytatywnych oferując przejazd wozem bojowym, a zebrane środki były przeznaczane dla osób potrzebujących. W ubiegłym roku prowadziliśmy półkolonie dla dzieci w wieku 6-12, oraz stale zajmujemy się popularyzacją pożarnictwa poprzez prowadzenie warsztatów i pokazów sprzętu ratowniczo-gaśniczego.
W ubiegłych latach wspieraliśmy mieszkańców podczas Dnia Ziemi, organizując zbiórkę i przewóz śmieci z terenów leśnych, nieużytków oraz poboczy dróg na terenie gminy.
Braliśmy udział w cyklach szkoleń z Legią Akademicką, Obroną Terytorialną oraz innymi jednostkami KSRG podnosząc nasze kwalifikacje dotyczące obrony cywilnej i poprawy współpracy pomiędzy służbami.
Podczas pandemii COVID-19 aktywnie uczestniczyliśmy w informowaniu mieszkańców o sytuacji epidemiologicznej i zasadach bezpieczeństwa oraz uczestniczyliśmy w dezynfekcji miejsc publicznych.
Na przełomie 2021/2022 roku braliśmy udział w oczyszczaniu nabrzeża rzeki Bug na granicy z Białorusią we współpracy z Wojskiem Polskim, Obroną Terytorialną oraz Strażą Graniczną. Nasze działania polegały na przygotowaniu terenu pod budowę muru granicznego.
Od końca lutego 2022 roku czynnie wspieraliśmy działania związane z pomocą humanitarną dla uchodźców z Ukrainy, poprzez organizację zbiórek odzieży, żywności oraz artykułów higienicznych.
Udzielamy się również na terenie Miasta Lublin, m.in. podczas załadunku nakrętek w Hospicjum im. Małego Księcia czy też zabezpieczeniu medycznym imprez masowych.