Po Mszy Świętej odbył się uroczysty korowód dożynkowy, który prowadziły delegacje ze sztandarami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkół działających na terenie naszej gminy. Symbolem ogromnego trudu i poświęcenia rolnika były przyniesione piękne wieńce. Chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który jest symbolem życia, radości, sytości, szczęś cia - nieśli starostowie dożynkowi – Zofia i Sławomir Pankowscy. Byli z nami również zaproszeni goście, rolnicy, władze samorządowe, mieszkańcy oraz dzieci z Zespołu Tańca Ludowego „Łuszczowiacy” ubrane w przepiękne stroje ludowe, które stanowią jeden z najefektowniejszych elementów kultury wsi.
Po przemarszu nastąpiła ceremonia wręczenia i dzielenia się chlebem. Starostowie dożynek przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Wólka Edwinowi Gortatowi. W ceremonii dzielenia się chlebem uczestniczyli Starostowie Dożynek, Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy Edyta Dobek oraz Sołtysi Wsi: Wólka- Halina Flis, Kolonia Pliszczyn – Jolanta Dudziak oraz Przewodnicząca Zarządu osiedla Borek- Renata Śniadecka Mandryk, którzy podzielili chleb pomiędzy zgromadzonych mieszkańców naszej gminy i przybyłych gości.
Po zakończonej ceremonii dzielenia się chlebem, wystąpienia okolicznościowe swoim przemówieniem rozpoczął Wójt Gminy Edwin Gortat. Przywitał przybyłych gości oraz podziękował firmom oraz osobom prywatnym za okazane wsparcie finansowe i rzeczowe w przygotowanie naszych gminnych uroczystości. W dalszej części Wójt Gminy przekazał głos Przewodniczącej Rady Edycie Dobek. Następnie głos zabrali przybyli goście.
Marta Wcisło, Poseł na Sejm RP
Zbigniew Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego
Katarzyna Kremeś w imieniu Europosła Krzysztofa Hetmana
Wiktor Sawicki- Dyrektor Biura poselskiego Jacka Czerniaka w imieniu Posła Jacka Czerniaka
Agata Grula – Doradca społeczny Ministra Edukacji i Nauki w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka
Paweł Paszko w imieniu Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki
Zbigniew Bernat, Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego – w imieniu Starosty Lubelskiego Zdzisława Antonia
Najładniejszy wieniec dożynkowy w gminie Wólka
Wszystkie przyniesione przez naszych mieszkańców wieńce brały udział w konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy w Gminie Wólka”. Przygotowali je mieszkańcy Sołectw: Długie, Jakubowice Murowane, Wólka (2 wieńce), Łuszczów Pierwszy i Łuszczów Drugi (2 wieńce), Łysaków, Pliszczyn (2 wieńce), Turka.
Oceny wieńców dożynkowych dokonała Komisja Konkursowa, która zdecydowała, iż:
W kategorii wieńców współczesnych:
I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie Pierwszym i Drugim.
II miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wóleckie Babeczki.
III miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Długim.
W kategorii wieńców tradycyjnych:
I miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Sołectwo Łysaków.
II miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Pliszczynie.
III miejsce zdobył wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Wóleckie Babeczki.
Pozostałe wieńce uzyskały wyróżnienia. Dziękujemy przedstawicielom poszczególnych sołectw za przygotowanie tych pięknych wieńców dożynkowych, gdyż wymagało ono dużego nakładu pracy i na pewno cierpliwości.
Konkurs pt. „Tradycyjne Smaki” w gminie Wólka
Podczas dożynek odbył się konkurs pt. „Tradycyjne Smaki” w gminie Wólka, który objął swym patronatem honorowym oraz udzielił wsparcia finansowego Krajowy Ośrodek wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Lublinie, który podczas naszych uroczystości reprezentował Pan Marek Wojciechowski - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Zastępca Dyrektora KOWR Oddziału Terenowego Lublin. KOWR OT Lublin promuje polską, a szczególnie lubelską zdrową żywność najwyższej jakości pod hasłem „Polska smakuje- najlepiej w lubelskiem”. KOWR zachęca wszystkich rolników z regionu do zarejestrowania swoich wyrobów na stronie polskasmakuje.pl. Ma to pomóc zarówno w promocji żywności i samej Lubelszczyzny, ale również podnieść sprzedaż produktów nie tylko w kraju, ale i za granicą. KOWR nie tylko wspiera regionalnych producentów, ale również zachęca kupujących do patriotyzmu konsumenckiego poprzez nabywanie produktów od lubelskich rolników i producentów.
Pan Dyrektor Marek Wojciechowski wraz z Wójtem Edwinem Gortatem wręczyli nagrody laureatom konkursu. W kategorii tradycyjne potrawy pierwsze miejsce zdobyła Pani Dorota Słowik za potrawę pierogi ruskie, natomiast w kategorii Tradycyjne wypieki nagroda główna powędrowała do Pani Renaty Śniadeckiej Mandryk za tort śliwkowy.
Dziękujemy wszystkim za tak aktywny udział w konkursie. Wasze pyszne wypieki i potrawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników dożynek podczas degustacji.
Utalentowani, młodzi artyści na scenie nowo wybudowanego amfiteatru
Cóż to by były za dożynki, gdyby nie aktywny udział dzieci i młodzieży, których piękne występy dostarczyły uczestnikom dożynek niesamowitych wrażeń.
Dziękujemy Wam i Waszym rodzicom za zaangażowanie, a nauczycielom prowadzącym za poświęcony i włożony wysiłek w przygotowanie i zaangażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzanie zainteresowań tradycją ludową. Ich piękne występy pokazały, jak zdolną młodzież kształcą Szkoły z terenu gminy Wólka.
W kobietach siła
Piękne występy, smaczne potrawy, unikalne rękodzieło, malownicze stoiska... a to wszystko dzięki Paniom z kół gospodyń wiejskich, które były z nami podczas tegorocznych dożynek.
A były z nami Panie z: Koła Gospodyń Wiejskich w Długim, Koła Gospodyń Wiejskich w Łuszczowie, Koła Gospodyń Wiejskich w Pliszczynie oraz Koła Gospodyń Wóleckie Babeczki, które przygotowały piękne stoiska, wieńce dożynkowe i przepyszny poczęstunek.
Dziękujemy Paniom za Waszą obecność podczas naszych gminnych uroczystości i za Wasze ogromne zaangażowanie. Oczywiście liczymy na Was za rok i kibicujemy mieszkankom pozostałych sołectw, aby tworzyły koła gospodyń wiejskich, gdyż ważne jest, aby pielęgnować tradycję i jednocześnie budować nowy obraz aktywnego społeczeństwa.
Moc atrakcji dla każdego
Uczestnicy dożynek mogli odwiedzić stoiska handlowe, gastronomiczne, z rękodziełem ludowym, szkół z terenu gminy Wólka, kół gospodyń wiejskich, a najmłodsi mogli korzystać bez ograniczeń z dmuchanych zamków i zabaw z animatorami. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się nasze stoisko gminne, na którym na uczestników czekał pyszny poczęstunek przygotowany przez zaprzyjaźnione firmy: Dom Weselny „Rozmaryn”, Firmę LADROS, Gospodarstwo Ogrodnicze "Turkiszon" Państwa Patyraków, Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka, oraz przez mieszkańców sołectw z naszej gminy.
Publiczność niewątpliwie zachwyciło Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej, które zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu plastycznego na kapelusz Pani Dulskiej. Jego organizatorem była Gmina Wólka, a współorganizatorami – Wypożyczalnia Skrzydeł Biblioteka ZSP w Pliszczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wólce. Główną nagrodę – półroczny kurs języka angielskiego – ufundowało Centrum Języka Angielskiego Angielski Helen Doron Turka, natomiast upominki czytelnicze dla Laureatów konkursu przekazała hurtownia książek Platon w Bibliotekach. Na konkurs wpłynęło 19 zachwycających prac i komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia, by wybrać te zwycięskie. Po obradach, jakie odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wólce postanowiła przyznać:
I miejsce – Julia Sadura
II miejsce – Jagoda Sobot
III miejsce – Zuzanna Opalińska
Wyróżnienia:
Zuzanna Szewczyk
Dorota Wolińska
Maja Łukasik
Po licznych atrakcjach, konkursach, niespodziankach kulinarnych nadszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu Natalii Wawrzyńczyk, zespołu True Color Band, trzech artystów z Pampeluny TRES DE LA NADA, zespołu Colombo, z którym gościnnie wystąpił Tymek Misiura. Tymek zaśpiewał dla Was utwór „Codzienność”, a swoim wykonaniem zachwycił publiczność, która nagrodziła Tymka ogromnymi brawami. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam Paweł Stasiak w repertuarze Papa Dance.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości dożynkowych za spędzenie z nami tej pięknej niedzieli i za to, że zechcieliście Państwo towarzyszyć rolnikom w ich święcie. Po raz kolejny pokazaliśmy, że tradycja jest dla nas bardzo ważna i potrafimy w takich chwilach być razem, ciesząc się z naszej narodowej historii i tradycji, a wspólne świętowanie cementuje nasze społeczeństwo.
Jesteśmy przekonani, że po raz kolejny gmina Wólka pozytywnie zaskoczyła dożynkowych gości, jednak niepowtarzalny klimat nie byłby możliwy bez Państwa zaangażowania, pasji i pozytywnej energii.