To tutaj zapadały ważne decyzje, które decydowały o dalszych losach naszej gminy i kierunkach jej rozwoju. To tutaj miały miejsce najważniejsze momenty w życiu człowieka przyczyniające się do okazywania i utrzymywania więzi rodzinnych i społecznych - udzielane były śluby naszym mieszkańcom. To mury tego budynku były świadkiem wojen, wydarzeń okupacyjnych i powstańczych, przemian politycznych zachodzących w naszym kraju, czy też prowadzonych prac przy tworzeniu samorządu terytorialnego przywróconego w 1990 roku.
Budynek prawdopodobnie został wybudowany przed I wojną światową, a grunt pod budowę urzędu gminy podarował Tadeusz Grodzicki - właściciel Jakubowic. Wybudował on również most i drogę brukowaną od zamku w Jakubowicach do Wólki. Podczas I wojny światowej wycofujący się Rosjanie podpalili Wólkę, Jakubowice oraz Długie. Ucierpiał również nowy budynek urzędu gminy, gdyż spłonął jego dach, którego odbudowa nastąpiła w 1918 r. Podczas pożarów część ludności została przymusowo ewakuowana. W 1917 roku nastąpiła reorganizacja władz gminnych- wprowadzono 12 osobowe rady, wybierane przez gminne zgromadzenie, co usprawniło działalność samorządu wiejskiego. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości rozpoczął się w gminie Wólka czas odbudowy i rozwoju wiejskiej samorządności. Pierwsze w wolnej Polsce wybory na terenie gminy Wólka przeprowadzono 18 grudnia 1918 r., w wyniku których wójtem został Michał Kańczugowski, a zastępcą Józef Morawski. Władze gminne nie dotrwały jednak do końca kadencji z powodu rezygnacji wójta, stąd konieczne było przeprowadzenie kolejnych wyborów, które odbyły się 7 sierpnia 1921 r. W wyniku jawnego głosowania wójtem wybrano Edwarda Jasińskiego, a jego zastępcą został Andrzej Gębka.
Kolejnym ważnym wydarzeniem były pierwsze w wolnej Polsce wybory sołtysów, które odbyły się 23 listopada 1918 r. Wybrano wtedy 13 sołtysów, a następnych 10 powołano na zebraniach wiejskich. Niektórzy wybrani sołtysi zwracali się do starostwa z prośbą o zwolnienie z obowiązków, gdyż z tą zaszczytną funkcją wiązało się wiele obowiązków, ale niestety i przykrości, gdyż często na sołtysów nakładane były kary w postaci aresztu, upomnień, czy też kary pieniężne. Karani byli np. za niedoręczenie pilnych wezwań, nienaprawienie dróg sołeckich czy też niezawiadomienie posterunku policji o pożarze.
Rok 1933 przyniósł reformę ustroju samorządu terytorialnego – w gminach utworzono rady gminne i zarządy. Nastąpiły zmiany w podziale gminy na gromady. W 1934 r. przeprowadzono wybory do zarządu gminnego. Po bardzo burzliwej batalii stanowisko wójta objął Wacław Haczyński, który został zamordowany w Katyniu przez NKWD.
We wrześniu 1939 r. teren gminy został zbombardowany. Przez gminę przechodziły polskie oddziały, miały miejsce liczne potyczki zbrojne, wobec ludności stosowane były represje, grabieże, a nawet egzekucje miejscowej ludności. Na terenie gminy rozwinęła się konspiracja, były reprezentowane różne nurty ruchu oporu. W urzędzie gminy dwukrotnie niszczone były dokumenty. W czasie okupacji zlikwidowany został samorząd, jednak pozostawione zostały zarządy gmin z dotychczasową polską obsadą. Funkcję wójta do 1942 r. pełnił Józef Flis, a po nim Edmund Dzienisch.
W 1944 roku samorząd gminny stanowiły rady narodowe oraz zarząd gminy, który składał się z wójta, jego zastępcy i 3 członków. Wójtem był Kajetan Patyra z Dziuchowa, który po kilku dniach urzędowania został aresztowany za działalność konspiracyjną. Kolejnym wójtem był Józef Flis, a po nim Stanisław Woźniak. Samorząd gminny został zniesiony ustawą z dnia 20 marca 1950 roku i wprowadzona została jednolita władza państwowa. Kolejne zmiany nastąpiły w 1973 roku, kiedy to ponownie powstała gmina Wólka. Gminne rady narodowe stanowiły organ władzy państwowej i samorządu terytorialnego, a organem zarządzającym i wykonawczym był naczelnik, którym był Ryszard Cholewa. Kolejni naczelnicy to Bogdan Zalewski oraz Czesław Jarząbek. Ówczesne władze gminy zaplanowały budowę nowej siedziby, jednak plany te nie zostały zrealizowane.
Taka struktura i kompetencje władzy terenowej utrzymała się do końca istnienia PRL-u, czyli do końca 1989 roku. W wyniku przemian politycznych, jakie miały miejsce w 1989 roku, gminy otrzymały wreszcie pełną samodzielność i odpowiedzialność. Pierwszym wójtem został Tadeusz Małaj ze Świdnika Dużego, którego rada wybrała również na kolejną kadencję. W 1998 roku stanowisko to objął Włodzimierz Hofa ze Świdniczka, a po nim w 2010 roku mieszkańcy na wójta wybrali Edwina Gortata, który pełni tą funkcję już trzecią kadencję.
Budowę nowego budynku urzędu gminy w latach 1994 - 1998 rozpoczął ówczesny Wójt Pan Tadeusz Małaj, a zakończył ją jego następca Pan Włodzimierz Hofa.
Po starym budynku urzędu gminy pozostaną już tylko nasze wspomnienia i zgromadzone fotografie. W jego miejscu, po przebudowie, którą już rozpoczął Wykonawca, powstanie długo wyczekiwane przez naszych mieszkańców Centrum Kultury. Będzie to miejsce umożliwiające aktywny udział społeczeństwa w kulturze oraz współtworzeniu jej wartości. Nasi mieszkańcy będą mogli się tu spotkać, zintegrować, wypożyczyć dobrą książkę, skorzystać z różnorodnej tematyki szkoleń, warsztatów, wystaw bądź też imprez artystycznych oraz kulturalno - edukacyjnych.
Wartość inwestycji to ponad 1,8 mln zł. Będzie ona sfinansowana ze środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 7.1 Dziedzictwo kulturowe i naturalne - projekty lokalne oraz z budżetu gminy Wólka. Termin zakończenia prac budowlanych planowany jest na koniec tego roku. W 2022 roku pozostanie już tylko do zrealizowania aranżacja wnętrz, zakup wyposażenia, a po tym wszystkim realizacja jak największej ilości działań, z których będą korzystali nasi mieszkańcy.
Opracowała Emilia Sikorska na podstawie publikacji pt. „Gmina Wólka- rys historyczny” autorstwa Elżbiety Roli