Oś priorytetowa I: Nowoczesna gospodarka
Działanie I.4: Promocja i współpraca
Nr umowy: POPW.1.04.04-00-019/11 z dnia 29 maja 2012 r.
Wartość projektu: 1 799 616,00 zł.
Kwota dofinansowania: 1 619 654,40 zł
Okres realizacji projektu: 01.06.2012 r. – 31.05.2014 r.
Głównym zadaniem było nawiązanie współpracy pomiędzy gminami z województw lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz wspólna promocja regionu oparta o walory turystyki kulturowej.
Liderem projektu była Gmina Spiczyn, natomiast partnerami: Gmina Cieszanów i Horyniec Zdrój w powiecie lubaczowskim, Gmina Zagnańsk i Regionalne Centrum Naukowo –Technologiczne w Kielcach z powiatu kieleckiego i Gmina Wólka.
W ramach realizacji projektu przeprowadzono ekspertyzy oraz opracowano dokumenty dotyczące wykorzystania potencjału turystycznego i kulturowego regionu, w tym: „Inwentaryzacja potencjału historycznego pod kątem Szlaku J IIIS w województwie świętokrzyskim”; „Inwentaryzacja potencjału gospodarczego Szlaku JIIIS
w 3 województwach”; „Strategia rozwoju szlaku JIIIS w województwie lubelskim podkarpackim, świętokrzyskim w oparciu o punkty węzłowe”.
Wypracowano następujące narzędzia, które z sukcesem zostały wdrożone:
- system certyfikacji,
- system obsługi turysty,
- system obsługi inwestora,
- system współpracy B+R,
- plan wdrażania marki Szlaku JIIIS wraz z księgą tożsamości.
W okresie realizacji projektu odbyły się konferencje, spotkania i seminaria na temat wypracowanych metod i narzędzi współpracy biznesu i nauki oraz wykorzystania potencjału kulturowego do promocji regionów. Odbyły się także imprezy promocyjne oraz historyczne widowiska plenerowe.
W ramach podjętych działań promocyjnych opracowano materiały ukazujące potencjały gospodarcze Szlaku JIIIS na tle Polski Wschodniej, w tym foldery, mapy, ulotki, albumy. Na szczególną uwagę zasługuje gra strategiczna.
Uruchomiono także stronę internetową, na której można zaplanować podróż uwzględniając miejsca warte obejrzenia oraz bazę obiektów, jak restauracje, sklepy, punkty noclegowe. Wirtualny planer w prosty sposób pomaga ustalić trasę przejazdu i zaplanować przystanki. Dodatkowo dzięki karcie turysty (czyli wdrożonemu programowi lojalnościowemu) można było zdobywać punkty i odbierać atrakcyjne upominki przygotowane z myślą o miłośnikach turystyki.
Dzięki realizacji projektu udało się nawiązać współpracę nie tylko jednostek samorządowych, ale także lokalnego środowiska biznesowego i naukowego oraz organizacji pozarządowych.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013