Inwestycja bardzo ważna dla rozwoju Gminy Wólka, gdyż rozpoczynamy proces skanalizowania dalszych miejscowości oddalonych od oczyszczalni ścieków. Szczególnie istotne będzie wykonanie włączenia do punktu zrzutu w m. Elizówka, co pozwoli już na dalszą szybszą rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej.
Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa na dalszą rozbudowę i kanalizacji w m. Rudnik. Docelowo cała miejscowość Rudnik oraz Kolonia Pliszczyn będzie podłączona do sieci kanalizacji sanitarnej.
Ogłoszony przetarg obejmuje również rozbudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Turka o długości 821 m, a także rozbudowę ujęcia wody w miejscowości Sobianowice i budowę sieci wodociągowej w miejscowości Turka poprzez wymianę sieci azbestowo-cementowej.
Wartość szacunkowa całego zamówienia to blisko 10 000 000 zł, z czego 8 000 000 zł stanowią środki zewnętrzne.
Dla pozostałych miejscowości pozbawionych dostępu do kanalizacji będą budowane oczyszczalnie hydrofitowe (jedna dla około 400 gospodarstw). Gmina Wólka przy udziale PGK Wólka bierze udział w opracowaniu koncepcji oczyszczalni hydrofitowych ścieków. Prezentacja takich biologicznych oczyszczalni odbyła się dla Rady Gminy w roku bieżącym, gdzie kadra naukowa z Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego przedstawiła możliwie rozwiązania dla naszej Gminy.
Hydrofitowe oczyszczalnie ścieków to rodzaj zaawansowanych systemów oczyszczania ścieków, które wykorzystują naturalne procesy biologiczne oraz zrównoważone technologie do usuwania zanieczyszczeń z wody. Działają one na zasadzie wytwarzania odpowiednich warunków do rozwoju i aktywności bakterii oraz innych mikroorganizmów, które rozkładają substancje organiczne i usuwają zanieczyszczenia z wody.
Działanie oczyszczalni hydrofitowych opiera się głównie na kilku procesach:
Zalety oczyszczalni ścieków hydrofitowych obejmują:
Zastosowanie oczyszczalni ścieków hydrofitowych obejmuje zarówno zastosowania domowe, jak i przemysłowe. Mogą być one stosowane w obszarach miejskich, wiejskich oraz w obszarach odległych, gdzie tradycyjne systemy kanalizacyjne są trudne do zainstalowania lub nieekonomiczne. Oczyszczalnie hydrofitowe znajdują również zastosowanie w oczyszczaniu wód deszczowych oraz w odzyskiwaniu wody w procesach przemysłowych.
Za zgodą i dzięki uprzejmości Pana prof. dr hab. Krzysztofa Jóźwiakowskiego z Katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie udostępniamy link do opracowania „Praktyczne aspekty rozwoju infrastruktury wodno-ściekowej i energetycznej”
https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2022/06/07-Krzysztof-Jozwiakowski-Forum-UP-Lublin-2022.pdf
07-Krzysztof-Jozwiakowski-Forum-UP-Lublin-2022.pdf | 12,93 MB |