Kontrole są prowadzone wyrywkowo i bez wcześniejszego powiadomienia. Przed rozpoczęciem sprawdzania zwierząt, kontrolujący musi wylegitymować się przy pomocy legitymacji służbowej oraz okazać upoważnienie do kontroli. Musi także pouczyć rolnika lub posiadacza o przysługujących mu prawach i obowiązkach. Ważne jest to, że w trakcie kontroli musi być obecna osoba zarządzająca gospodarstwem lub osoba przez nią upoważniona.
Przypominamy, że psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Obowiązek dotyczy szczepienia psów w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.
O obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie stanowi art. 56 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).
Ponadto, Wojewoda Lubelski Rozporządzeniem nr 7 z dnia 1 marca 2022 roku (Dz. U. z 2022 r. poz. 1048 §1) na obszarze powiatów opolskiego, puławskiego, ryckiego, łukowskiego, kraśnickiego, lubelskiego, lubartowskiego i radzyńskiego wprowadził obowiązek szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie, w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Poniżej zamieszczamy informację przekazaną przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Lublinie.